Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Kuluçka Makineleri Nasıl Çalışır?

kuluçkada bulunan yumurtaların yavru verebilmesi için gerekli olan dört etmen bulunmaktadır. Bunlar; ısı, nem, oksijen ve çevirme olmaktadır. Kuluçka makineleri nasıl çalışır? sorusunun cevabı da bu dört etmende yatmaktadır. Kuluçka makinelerinin asli görevi yumurtalar için gerekli olan bu dört etmeni yumurtalardan yavru çıkmasını sağlayacak düzeyde tutmasını sağlamaktır. Bu dört etkenden birisi eksik yada yanlış olursa yumurtalardan verim alınamamaktadır.

Kuluçka makinelerini yakından izlemek için tıklayabilirsiniz.

Isı

Yumurtalardan yavruların doğru bir şekilde gelişimini tamamlayarak çıkabilmeleri için en gerekli olan etmen sıcaklıktır. Yumurtalar için gerekli olan sıcaklıklar ise kanatlı hayvanın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Hangi kanatlı hayvanın yumurtası kuluçka makinesine konulacaksa, o yumurta için gerekli olan sıcaklığın makine üzerinde ayarlanması gerekmektedir.

Kuluçka makinelerinde sıcaklık her zaman en uygun düzeyde tutulmaktadır. Bunu sağlayan ise kuluçka makinelerinde bulunan termostatlardır. Bu termostatlar sayesinde ısının artmasına yada azalmasına olanak sağlanmamaktadır.

Nem

Kuluçka döneminde yumurtalar için önemli olan bir diğer konu ise nem olmaktadır. Eğer yumurtaların içerisinde bulunduğu ortam gereken nemden daha az bir değere sahipse embriyonlar 18. günden önce ölmektedir. Eğer ortamın nemi gerekli olan nemden fazla ise embriyonlar 18. günden sonra ölmektedir. Nemin yumurtaların yavru verebilmesi için önemi bu kadar büyüktür. Toplu üretimin yapılabildiği kuluçka makinelerinde ise doğal olarak bu durum daha büyük bir önem taşımaktadır. Kuluçka makineleri nasıl çalışır? sorusunun ikinci cevabı olarak da nem dengesini koruyarak cevabı verilebilir.

Havalandırma

Yumurtalar da diğer canlılar gibi gelişebilmek için oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Yumurtalar dış ortamdan aldıkları oksijeni kullanarak daha sonrasında dışarıya kendileri için ölümcül olan zehirli gazlarını salarlar. Eğer havalandırma yapılmazsa o zaman kuluçka makinesinin içerisinde bulunan oksijen azalır. Daha sonrasında ise içeride artan zehirli gazlardan dolayı yumurtalarda ölümler görülür. Kuluçka makinelerinin bir çoğu havalandırma sistemlerine sahiptir. Ancak elektrik kesintisi olduğu durumlarda makinelerin manüel olarak havalandırılması gerekmektedir.

Çevirme

Yumurtanın içerisinde gelişmekte olan embriyonların yumurta duvarlarına yapışıp ölmelerini engellemek için 19. güne kadar düzenli olarak yumurtaların çevrilmesi gerekmektedir. Bu çevirme günde en az altı defa tekrar edilmelidir. Yumurtalar sağa ve sola olmak üzer 45 derecelik açı ile çevrilmelidir. Kuluçka makineleri nasıl çalışır? sorusunun son cevabını ise çevirme oluşturmaktadır.

WhatsApp chat