Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

 

Kuluçka Makinelerinde Isı Değeri Kaç Olmalıdır?

Kuluçka döneminde verimliliği etkileyen birinci faktör ısı olmaktadır. Bu sebeple yumurtaların bütün kuluçka dönemi boyunca bulundukları ortamdaki ısı miktarı aynı olmalıdır. Ayrıca embriyonun gelişmesi ile çıkım aşamasında ki ısıların da aynı olması gerekmektedir. Kuluçka makinelerindeki ısı değeri ise 37 – 38 derece arasında olmalıdır. Bu değerler arasında tutulamayan sıcaklıklarda çıkım verimliliği düşmektedir. Hatta bazı durumlarda hiç verim alınamamaktadır. Bu sebeple manüel olarak ısı kontrolü yapılan kuluçka makinelerinde bunu sağlamak oldukça zor olmaktadır.

Kuluçka Makinelerinde Isının Ayarlanması

Kuluçkalık döllü bir yumurtanın civciv haline gelebilmesini sağlayan en önemli faktör ısı olmaktadır. Makinenin ısıtılma sisteminin türü önemli değildir. Önemli olan ortalama sıcaklığın 37 derece ile 38 derece arasında sabit kalmasıdır. Daha sonrasında ise bu ısının bütün yumurtalara eşit bir şekilde iletilmesi gerekmektedir.

Eğer iletilen ortalama ısı 35 derecenin altında ise bu yumurtalar için normalin altında ısı olarak değerlendirilmektedir. Eğer yumurtalara iletilen sıcaklık 45 derecenin üzerinde ise o zaman da normalin üzerinde bir sıcaklıktan bahsetmek mümkündür.

Normalin altında olan sıcaklıklarda sıklıkla yumurta ölümleri gözlemlenir. Embriyonun genç olduğu dönemler de ise sıcaklığın yüksek olması çok tehlikeli olmaktadır.

Sıcaklığın Etkisi Aşağıda ki Nedenlere Bağlı Olarak Değişiklik Gösterir

Kuluçka makinelerindeki ısı değeri yüksek ya da az olmasının etkileri aşağıda belirtilen nedenler dolayısıyla farklılık göstermektedir.

Etkilerin farklılık göstermesinin birinci sebebi yumurtaların sahip oldukları büyüklüklerdir. Küçük yumurtalar ısı değişimlerinden daha çabuk etkilenirken, büyük yumurtalar ısı değişimine daha dayanıklıdır.

Etkenlerden ikincisini yumurtanın kabuk yapısı oluşturmaktadır. İnce kabuklu olan yumurtalar sıcaklığı daha çabuk geçireceği için ısı değişimlerinden daha fazla etkilenecektir.

Isı değişimlerden etkilenme oranlarını etkileyen bir başka faktör ise yumurtanın sahip olduğu genleridir. Bazı genetik dizilimler daha sağlıklı olmaktadır bu sebep ile de ısı değişimlerine karşı daha toleranslı davranmaktadır.

Kuluçkaya konan yumurtaların yaşları da ısıdan etkilenmelerini etkilemektedir. Yumurtaların yaşları ne kadar küçük olursa o kadar sağlıklı oldukları için dayanıklılıkları da o kadar fazla olacaktır.

Son olarak Kuluçka makinelerindeki ısı değeri değişikliklerinden etkilenmelerin farklı olmasının sebebi nem miktarı olabilmektedir. Havanın içerisinde o anda bulunan nem ısının dağılımını etkilediği için yumurtaların etkilenmelerinin de etkiler.

WhatsApp chat