Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Kuluçka Makinelerini Kuluçkaya Hazırlama

Kuluçka makinelerini kuluçkaya hazırlama yumurtalar makineye konmadan bir gün önce yapılmalıdır. Yumurtalar makineye konmadan önce gün makine sanki içerisinde yumurta varmış gibi çalıştırılmalıdır. Gerekli olan süre beklendikten sonra makinenin sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirme işlevleri doğru ve eksiksiz olarak yerine getirip getirmediği kontrol edilmelidir. Bunlardan birinde oluşabilecek aksaklık bütün yumurtaların ölümüne kadar gidebilecek aksaklıklara sebep olmaktadır. Kuluçka makinesinin boş çalıştırıldığı gün boyunca ara ara kontrol edilmesi de gerekmektedir. Böylelikle eğer yanlış giden bir şeyler olursa zamanında müdahale edilebilir.

Kuluçka makinesinin içerisinde bulunan termometrelerin konumları yumurtaların duruş şekillerine göre belirlenmektedir. Yumurtalar makine içerisine yatay bir şekilde yerleştirilecek ise o zaman termometrelerin yumurtaların üst hizasında konumlanmaları gerekmektedir. Yumurtalar makinenin içerisinde dik bir şekilde duracaksa o zaman termometrelerin konumu yumurtaların en üst bölümleri ile orta bölümleri arasında olmalıdır. Ayrıca termometrelere sarılacak pamuklu bir bez parçasının bir ucunun su kanalları içerisine konulmasıyla da ortamda ki nem dengesi korunabilir.

Kuluçka makinelerini daha fazla incelemek için tıklayabilirsiniz.

Kuluçka makinelerini kuluçkaya hazırlama işleminde ana termometrenin sıcaklığı 37.0 – 37.7′  göstermesine dikkat etmelisiniz.

Kuluçka makinesinin içerisinde ki nemi kontrol altında tutabilmeniz için de su kanallarının içerisinde bulunan suyun azalmamasına izin vermemelisiniz. Çünkü kuluçka döneminin son üç gününe kadar gerekli olan nem miktarı %55 olmaktadır. Termometreye sarılı olan bezin her zaman ıslak kalması ile bu kontrol sağlanmaktadır.

Eğer yumurtalar kuluçka makinesine konmadan önce soğuk bir ortamda bekledilerse makineye konmadan önce bir iki saat süre ile oda sıcaklığında bekletilmelidirler. Bu süreyi beklemeden direkt olarak kuluçka makinesine konulan yumurtalarda ıslanma görünmektedir.

Yumurtaları kuluçka makinesine koymadan önce yapılması gereken bir hazırlık daha bulunmaktadır. Bu hazırlık ise yumurtaların doğru bir şekilde çevrilmelerine olanak sağlayacaktır. Yumurtaların iki zıt yüzüne kimyasal içermeyen bir kalem ile iki farklı işaret koyulmalıdır. Böylelikle çevirme işlemi yapılırken yumurtaların tam olarak 180 derece çevirmiş olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Kuluçka makinelerini kuluçkaya hazırlama işlemlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde yaparsanız, yumurtalardan en yüksek verimi elde edebilirsiniz. Son olarak yapmanız gereken şey ise yumurtaların çıkım günleri geldiğinde yumurtaları altlığa almaktır. Yumurtalar burada bütün yavrular yumurtadan çıkana kadar kapağı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Bütün yavrular çıktıktan sonra ise yavrular uygun bir kümese alınmalıdır.

WhatsApp chat