Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Kuluçka Makinelerinin Özellikleri

üretim çiftliklerinde kullanılan kuluçka makineleri ile hobi amaçlı veya küçük ölçekli üreticilerin kullandıkları kuluçka makineleri farklılık göstermektedir. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz kuluçka makinelerinin özellikleri ise üretim çiftliklerinde kullanılmakta olan makinelerin genel özellikleridir.

Üretim çiftliklerinde üretim hacminin fazla olması sebebi ile kullanılan makineler endüstriyel tarzda olmaktadır. Buralarda kullanılan makinelere manüel müdahalenin mümkün olduğunca az olması gerekmektedir. Böylelikle hem iş yükü azalır hem de olası yanlış uygulamaların ve hataların önüne geçilir. Bu sebeple üretim çiftliklerinde kullanılan kuluçka makineleri yeni sistem teknolojiye sahip olan kuluçka makineleridir. Bu kuluçka makineleri mikro bilgisayarlı tam otomatik olmaktadır. çiftliklerde kullanılan kuluçka makinelerinde genellikle akıllı işletim sistemi bulunan bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu dijital paneller sayesinde kullanıcılar işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca kullanıcılar bu ekranlar üzerinden çok fonksiyonlu işlemler de yapabilmektedirler.

Üretim çiftliklerinde kullanılan akıllı kuluçka makinesi özellikleri sayesinde etkin bir kullanım sunmaktadır. Bu makinelerde bulunan özelliklerin arasında ısı,nem,havalandırma ve çevirme işlemlerinin otomatik olarak yapılması da bulunmaktadır. Çıkım verimliliğini etkileyen en önemli faktörler bilgisayarların gözetimi altında olarak neredeyse hataya hiç yer bırakmamaktadır. Bu da verimliliğin %100’e varmasını sağlamaktadır.

Çiftliklerde kullanılan bu akıllı kuluçka makinelerinin özellikleri arasında ayrıca çoklu alarm özelliği de bulunmaktadır. Diğer bir yandan bu tür akıllı makineler kuluçka süresince oluşan hataları da otomatik olarak algılamaktadırlar. Böylelikle bu hatalara en kısa sürede müdahale edilmesine olanak tanımaktadırlar. Akıllı kuluçka makinesi özellikleri arasında tek tuşla kuluçka özellikleri de bulunabilmektedir. Bu özellik sayesinde her kuluçka işlemi öncesinde bütün ayarlamaların tekrar tekrar yapılmasına gerek kalmamaktadır. Kayıt edilen ayarlar tek tuşla sisteme yüklenmektedir.

Bütün bu özelliklerinin yanında yeni nesil akıllı kuluçka makineleri elektrik akım düzenlemelerini de kendileri yapmaktadır. Böylece kuluçka döneminde oluşabilecek elektrik kesintilerinde müdahaleye gerek kalmadan makineler yardımcı güçten gelen elektriği kullanabilmektedirler. Elektrik kesintilerinin yumurta ölümlerine sebep olabildiği düşünülürse üreticiler için bu özellik oldukça kıymetlidir.

Sonuç olarak yeni nesil akıllı kuluçka makineleri özellikleri sayesinde yediden yetmişe herkesin kolaylıkla kullanabileceği makinelere dönüşmüşlerdir. Herhangi bir elle müdahale gerektirmeyen bu makinelerin performansları en üst düzeydedir.

WhatsApp chat