Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Kuluçka Makinesi Nedir?

Kuluçka makinesi nedir? sorusuna cevap vermeden önce kuluçkanın ne olduğunu açıklamak daha mantıklı olacaktır. Kuluçka kanatlı hayvan embriyonların yumurta içerisinde gerekli koşullar altında olgunlaşması anlamına gelmektedir. Yavruların yumurtalarından çıkabilmeleri için kuluçka süresince uygun ortamın bulunması gerekmektedir. Uygun ortam ise ısının, nemin ve oksijenin optimum düzeyde olması ile sağlanmaktadır. Her kanatlı hayvan için bu uygun düzey değişiklik göstermektedir. Doğal koşullarda dişi kanatlı hayvanlar yumurtaları için bu koşulları rahatlıkla sağlayabilmektedir. Bazı kanatlı hayvan türlerinde ise dişi ve erkek kuluçka döneminde birlikte rol almaktadır. Her kanatlı hayvan belirli sayıda ki yumurta için kuluçkaya yatmaktadır. Seri kanatlı hayvan üretiminin gerçekleştiği çiftliklerde ise bu doğal sayı yeterli olmamaktadır. Bu sebep ile yetiştiriciler kuluçka makinelerine ihtiyaç duymaktadır.

Kuluçka Makinesinin Tarihi

kuluçka makinelerinin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eski Çin ve Antik Mısırda kanatlı hayvan yetiştirmek için kuluçka odaları kullanılmaktaydı. Ancak bu odalar 17. yüzyılın başına kadar batı dünyası için gizemini korudu.

1609 yılında Hollandalı fizikçi Drebbel tarafından Londra’da icat edildi. Drebbel bu icadını yaparken doğal olarak Eski Çin ve Antik Mısırdaki kuluçka odalarından yararlandı. Drebbel’in icat ettiği bu kuluçka makineleri kömür ocakları ile ısınan oldukça basit makinelerdi. Drebbel embriyonların oluşabilmesi için gerekli olan optimum sıcaklığı alkol termostatları ile sağlıyordu. Kömür ocağı ile ısınan hava ise yumurta kutularının etrafında dolaşarak yumurtaları devamlı olarak sıcak tutuyordu.

Kuluçka Makinesi Nedir?

Kuluçkanın ve kuluçkanın tarihine kısaca göz attıktan sonra artık Kuluçka Makinesi Nedir? sorusunun cevabını verebiliriz. Kuluçka makineleri aslında icat edildikleri günden bu yana aynı prensipler ile çalışmaktadır. Elbette ki günümüzde ki kuluçka makinelerinde daha teknolojik eklentiler bulunmaktadır.

Kuluçka makinelerinin görsellerini görmek için tıklayabilirsiniz.

Kuluçka makinesi temel olarak içerisine yumurtaların konulduğu kutulardır. Bu kutular elektrikli ocaklar sayesinde ısıtılmaktadır. Tasarımları gereği ısıtılan hava yumurtaların çevresinde onları eşit ısıtacak şekilde dolaşmaktadır. Ayrıca yumurtalar için gerekli olan nemi de makinelerin içlerinde bulunan su haznelerinde ki suyun buharlaşması ile sağlamaktadır. Son olarak yumurtaların ihtiyaçları olan oksijeni makinenin içinde en uygun seviyede tutabilmek için havalandırma sistemleri bulunmaktadır.

Kuluçka makineleri kullanım alanlarına göre farklı özellikler taşımaktadır. Bu yazımızda sizlere Kuluçka Makinesi Nedir? ile ilgili olarak genel bir bilgilendirmede bulunduk.

WhatsApp chat