Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Kuluçka Makinesinin Bölümleri

Kuluçka makinesinin bölümleri verimliliği etkileyen etkenler üzerinden oluşmaktadır.

Sıcaklık Bölümü

Kuluçka döneminin verimli bitmesi ve çıkan civcivlerin sağlıklı olmasını etkileyen en büyük faktör sıcaklık olmaktadır. Kuluçka makinesinin içerisinde oluşacak ani sıcaklık değişimleri yumurtaların ölmelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple kuluçka makinelerinde bulunan sıcaklık bölümleri önem arz etmektedir.

Sıcaklığın dengeli ve düzenli olmasının bu kadar öneli olması sebebi ile de kuluçka makinelerinde ısı ayarlı ısıtıcılar kullanılır bu sayede sıcaklık değişimleri yavaş bir şekilde gerçekleşir.

Isı konusunda diğer önemli bir nokta ise ısının yumurtalara eşit bir şekilde dağılma zorunluluğudur. Bu sebeple kuluçka makinelerinde ısıtıcılar genellikle tavana ve tabana konmaktadır. Isıyı eşit şekilde yaymak için ayrıca makine içerisinde fanlarda kullanılmaktadır.

Nem Bölümü

Kuluçka makinelerinde kullanılan ısı yumurtaların içerisinde bulunan suyun buharlaşmasına sebep olmaktadır. Bu buharlaşmanın yaratacağı olumsuz durumların önüne geçebilmek için de kuluçka makinesi bölümleri arasında nem bölümleri de bulunmaktadır. Bu bölümlerde bir su kabı ve şamandıra bulunmaktadır. Böylelikle makine içerisinde nem miktarı dengede tutulmaktadır.

Yumurtaların Çevrilme Bölümü

Embriyonların yumurta duvarına yapışarak ölmelerinin engellemesi için yumurtaların düzenli aralıklar ile çevrilmesi gerekmektedir. Bu çevirmeler değişik açılarda yapılabilir. Ancak en fazla verimin alındığı açı 45 derece olmaktadır. Kuluçka makinelerinde bulunan çevirme bölümleri de yumurta sepetlerini 45 derecelik açı ile çevrilmesine olanak tanımaktadır.

Havalandırma Bölümü

Civcivlerde yumurta içerisinde dahi olsalar oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun için kuluçka makinesinin içerisinde bulunan oksijen miktarı hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple kuluçka makinelerinde havalandırma üniteleri bulunmaktadır. Bu üniteler kutu üzerinde bulunan delikler gibi basit olabileceği gibi fazlı sistemler de olabilmektedirler.

Yumurta Sepeti Bölümü

Kuluçka makinelerinin içerisine konulan yumurtaların ısıdan ve havalandırmadan zarar görmemesi için özel yatakların içerisine konması gerekmektedir. Böylelikle yumurtalar kuluçka süresi boyunca doğru pozisyonda kalabileceklerdir. Ayrıca yumurtaları çevirme işlemi yaparken de yumurtaların düşmeleri ve kırılmaları engellenecektir. Yumurtaların konumlandırıldıkları bu yataklar ise yumurta sepeti bölümü olmaktadır.

Kontrol Paneli

Kuluçka makinesi bölümleri sonuncusunu kontrol paneli oluşturmaktadır. Kuluçka makinelerinde bulunan kontrol bölümleri sensörlerden gelen değişimleri okumaktadır. Eğer ayarlanan değerler dışında bir veri girişi olursa o zaman kontrol bölümleri devreye girerek makinenin ayarlanan değerlere getirilmesini gerçekleştirir.

WhatsApp chat