Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Kuluçkalık Yumurta Nasıl Seçilir?

Kuluçka işleminden yüksek verim alabilmenin birincil şartı en iyi kuluçkalık yumurta seçilmesidir.

Kuluçkada kullanılacak yumurtalar kesinlikle temiz folluklarda yumurtlanmaları sağlanmalıdır. Daha sonrasında ise bu yumurtalar derhal toplanmalıdır. Bu işlemlerinin önemli olmasının sebebi yumurtaların her hangi bir hastalık kapmasının önlenmesidir. Çünkü sağlıklı tavuklardan sağlıklı yumurtalar çıkar. Bu yumurtalar eğer kümes ortamlarında hemen uzaklaştırılmazsa hastalık kapabilirler. Bu hastalıkların önlenebilmesi için yapılan yumurta temizleme ve dezenfeksiyon işlemlerininde daha önceden belirlenmiş olması gerekmektedir.

Kuluçkalık Yumurta Saklama Koşulları

Kuluçkalık yumurta saklama koşulları da verimi arttırmak için önemli konulardan birisi olmaktadır. Kuluçka için seçilmiş yumurtaların duruş biçimleri önemlidir. Bunun için öncelikle yumurtaların sivri taraflarının aşağıya gelmesi gerekmektedir. Ayrıca yumurtalar hafif bir şekilde sağa veya sola yatık olmalıdır. Daha sonrasında ise bu yumurtaların gün içerisinde bir veya iki defa tam ters yönde olacak şekilde yerlerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yumurtaların bulundukları sıcaklık 14-15 derece civarında olmalıdır. Ayrıca yumurtaların güneş almayan yerlerde saklanmaları uygun olmaktadır.

Ayrıca yumurtalar hiç bir zaman yıkanmamalıdır.

Kuluçka için bekletilen yumurtaların bekle süreleri 7 gün olmalıdır. 7 günden sonra yumurtalarda ki çıkım verimlilikleri düşecektir. Yumurtalar en kötü ihtimalle yukarıda belirtilen şartlarda on beş gün bekletilmelidir.

Kuluçkalık Yumurta Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kuluçka makinelerinden verim almanın en önemli iki koşulu bulunmaktadır. Bunlardan ilki kuluçkalık yumurta doğru seçimi olmaktadır. İkincisi ise kuluçka makinesinin kuluçka dönemi için gerekli olan ortam ayarlamalarının iyi yapılması ve takip edilmesidir. Bu iki önemli etken kuluçka işinin temel taşlarını oluşturmaktadır. Bunlarda oluşabilecek aksaklıklar verimliliği düşürmekle kalmaz, aynı zamanda hiç civciv alımı olmayacak noktalara varılmasına sebep olabilir.

Bunun için öncelikle yapılması gereken doğru yumurtaların seçilmesidir. Doğru yumurtayı seçebilmek için ise öncelikle yumurtayı aldığınız tavuğa dikkat etmelisiniz. Yumurtasını kullanacağınız tavuğun sağlıklı olması ilk koşuldur. Ayrıca tavuğun iyi beslenmesi gerekmektedir. Damızlık dişiler için olan bol vitaminli yemleri tüketen tavuklar tercih edilmelidir.

Seçeceğiniz yumurta tavuğun cinsine bağlı olarak çok büyük yada çok küçük olmamalıdır. Ayrıca ilk defa yumurtlamaya başlayan tavukların yumurtalarını ilk 45 gün boyunca kullanmamaya özen göstermek gerekmektedir.

WhatsApp chat