Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Makinelerden yeni çıkan civcivler civciv büyütme kafeslerine konulmadan önce kafeslerin dezenfektesi ve temizliği yapılmış vaziyette olmalıdır.

Civciv büyütme kafesleri önceden ısıtılmış olmalı ve kafes sıcaklığı 33-36 derece sıcaklıkta olmalıdır.

Civciv büyütme kafeslerinin oksijen giriş çıkış havandırması olacak şekilde kafeslere konulmalıdır.  Kafeslerde yapay gün ışığı aydınlatması olmalı ve ilk bir hafta sürekli ışık olmalıdır ve gün ışığına ilave olarak aydınlatma yapılmamalıdır.

Kuluçkadan yeni alınmış ve kafeslere yerleştirilmiş bu civcivlere ilk olarak temiz su verilmeli ve bağırsaklardaki kalıntıların ilk olarak su yardımıyla temizlenmesi sağlanmalıdır.

Daha sonra civciv yemi verilmelidir yemler civcivlerin rahat ulaşabileceği yerlerde olmalıdır.

İlk hafta civciv sıcaklık derecesi 33-36 olması sağlanmalı daha sonra her hafta 3-4 derece azaltılarak sıcaklık düşürülmelidir fakat 15 dereceden daha az seviyeye indirilmemelidir.

Civcivler kafes ortamlarında çok kalabalık vaziyette bakılmamalıdır bu şekilde olduğunda aralarında biraz zayıf ve çelimsiz olanlar olacak yem ve suya ulaşmakta güçlük çekecek ve ölümler meydana gelecektir.

Civciv büyütme kafeslerinin bulunduğu ortam ceryana maruz kalmamalıdır ve temizliği sürekli yapılan ortamlarda olmalıdır . kafeslerin gübre tavaları hergün temizlenmeli bakteri ve hastalıktan uzak tutulmalıdır.

Civcivlerin beslenmesinde ilk 0-8 hafta civciv büyütme yemi ,9-13 haftalar arası piliç büyütme yemi verilmeli 13-17 haftalar arası etlik piliç ve daha sonra yumurta yemi ,arpa kırması , mısır kırması verilmesi uygundur .