Bize Ulaşın: 0212 771 22 15
hesabim
fatih kuluçka logo
sepet

Yeni Başlayanlar İçin Kuluçka Rehberi

Eğer kuluçka işine yeni başlayan birisi iseniz öncelikle öğrenmeniz gereken nokta döllü yumurta teminidir. Yumurta kuluçka dönemini ister tavuğun altında geçirsin isterse de kuluçka makinesinde geçirsin döllü yumurta temin edilmediği sürece üretimden verim alınamayacaktır.

Kuluçka dönemine sokacağınız yumurtalarda bulunması gereken özellikler ise şunlar olmalıdır. Yumurtanın şekli ne fazla sivri olmalıdır nede fazla yuvarlak olmalıdır. Yumurta çift sarılı olmamalıdır. yumurtanın kabuğu pürüzsüz olmalıdır ve tebeşirimsi bir yapıda olmamalıdır. Son olarak kuluçka dönemi için tercih edilecek olan yumurtanın ağırlığı 50 gram ile 70 gram arasında değişmelidir.

Kuluçka işine yeni başlayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise yumurtaların bekletildikleri sıcaklıktır. Yumurtaların içerisinde bulunan embriyonlar 25 derecede gelişmeye başlarlar. Ancak kuluçka makinesine sokulana kadar gelişmenin başlamaması gerekmektedir. Bu sebeple bekletilen yumurtaların bulunması gereken ortam sıcaklığı 24 derece olmalıdır. Eğer bu kurala dikkat edilmez ise o zaman çıkımlar aynı zamana denk gelmezler.

Kuluçka işinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kuluçka makinelerinde ki nem,ısı ve havalandırmanın makinenin bütün bölümlerinde eşit olarak dağılmış olması gerekliliğidir. Eğer bu dağılıma dikkat edilmezse yumurta çıkımlarında gecikmeler veya erken çıkımlar olabilir. Ayrıca kuluçka makinesinin sıcaklığı olması gerekenin üzerinde olursa ya da ısı eşit şekilde dağılmayarak bazı yumurtaları daha fazla ısıtırsa o zaman bu yumurtalardan çıkacak olan civcivlerin bacakları yamuk olur veya parmakları içe doğru basar.

Kuluçka işinde nem de ısı kadar önemli bir konudur. Kuluçka makinesinin içerisinde bulunan nemin her zaman doğru değerde bulunması gerekmektedir. Eğer nem değeri düşük olursa ilk hafta ölümlerine sebep olabilir. Nemin fazla olması durumlarında ise civcivlerde boğulma görülür ve civcivlerin karın kısımları kapanmaz.

Yumurtanın içinde gelişen civcivler de oksijen alıp karbondioksit salınımı yaparlar. Bu sebeple kuluçka makinesinin içerisinde bulunan oksijen miktarına her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde civcivler boğulmaktadır. Bu sebeple aralıklı olarak kuluçka makineleri havalandırılmalıdır.

Kuluçka işine yeni başlayan birisinin dikkat etmesi gereken son konu ise yumurtaların çevrilmesidir. Her yumurta gün içerisinde en az sekiz ila on kez çevrilmelidir. Bu çevirmeler ise 45 derecelik açılar ile yapılmalıdır. çevirme işleminin yapılmasının sebebi civcivlerin kabuklarına yapışıp ölmemeleridir. Kuluçka süresinin ilk 18 günü boyunca bu işlem tekrarlanmalıdır.

WhatsApp chat